Model İnceleme: Mercedes CLK Class

İlk kez 1997 yılında satışa çıkan ve orta boyut, lüks coupe ve cabrio araç olan Mercedes CLK, Mercedes’in tarihçesine adını altın harflerle yazdırmış bir canavar.

1739

Mercedes CLK , genel olarak sanılanın aksine, C sınıfında değil E sınıfına tekabül eden bir araç. Hatta W208 modeli normal şartlarda E class olan W210 parçaları kullanmasına rağmen, kullanılan malzeme ve spesifikasyonlara göre, E sınıftan daha üst değerlerle üretilmiştir.

Mercedes CLK ’nin en önemli özelliklerinden biri, iç hacminin diğer coupe ve cabrio araçlara göre çok daha rahat ve dış ebatlarının yüksek olmasıydı. Özellikle resimlerde küçük görünen CLK, 4.6M’lik boyuyla “gemi gibi” tabirine yakışır şekilde, spor araçların “küçük” olması görüşünü yıkan bir araçtı.

Motor Seçenekleri Çok Geniş

W208, 1997 – 2002 yıllarında üretilmiş ve toplamda 7 farklı motor olarak, 2.0 ve 5.4 motor aralığında, sadece benzinli olarak sunuldu.

CLK 55 (5.4 motor, 24V) ve CLK 430 (4.3 motor, 24V)  en güçlü nadiren bulunabilen modelleridir. Güçlü olmalarına rağmen, 250km hıza sabitlenmiştir. Diğer CLK motorları ise, genellikle Kompressör adıyla geçen 16V supercharger motorlar ile üretilmiştir.

CLK 55, 5.4 motoruyla 0-100 arasını, 5.4 saniyede tırmanması enteresan bir tesadüftür.

Genel görünümü W210’dan alınan CLK, yanlardan hafif daraltılmış görüntüsü veren, arkada camda bulunan spor kavis ile, görsel olarak halen günümüzdeki Mercedes’lere ben burdayım diyen bir araç. W210’un kasasındaki “ağır abi” görüntüsünü, hatlarda ufak değişiklikler yaparak süper bir spor araca dönüştürmeleri gerçekten inanılmaz.

1997 yılında, ufak modifikasyonlar ile F1 güvenlik aracı olarak görev yapan W208, net bir şekilde Mercedes’in kendi içinde bile ne kadar sevildiğini gösteriyor.

Türkiye’de CLK

Türkiye’de genel olarak CLK 200 motor seçeneği tercih edilmekte ve halen alım satımı aktif olarak devam ediyor. Eski olmasına rağmen kalitesi ve içinde bulundurduğu lüks imkanlarla birçok sıfır km arabaya taş çıkartan cinsteki W208, bir daha gelmeyecek Mercedes otomobillerinden biri olarak gönlümüzdeki yerini garantiledi.

Makyajlı versiyonunda multi fonksiyonlu direksiyon, gösterge, radyo ve triptonik vites ile piyasaya sürüldü. Bunlara ek görsel makyaj anlamında ayna üstünde bulunan sinyal lambaları kullanıldı. Bu özelliklerin üzerine Comand ünitesi de bağlandığında muazzam bir CLK’ya sahip oluyorsunuz.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Makyajlı versiyonlar, 2001 – 2002 model olarak bilinmekle birlikte, Türkiye’deki makyajlı versiyon genel olarak 2000 Haziran sonrası satışı yapılan araçlar olarak kabul edilmektedir.

Aklınızda eğer CLK almalı mıyım? Yaşı sorun olur mu? KM’si sorun olur mu? gibi sorular var ise, bunları unutun, temiz kullanılmış bir w208 alıp, torunlarınıza bırakabilirsiniz.

 

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next