Volkswagen Yeni CrossOver’ı I.D. Crozz’u tanıttı

Shanghai motor fuarı geçen senelerde olduğu gibi harika modeller ile bizi büyülüyor. VW yeni SUV modeli I.D. Crozz ile hem elektrikli motor kategorisine iyi bir giriş yapmayı hedefliyor.

827

I.D konsepti, VW’in yeni görüntüsüne verilen bir isim. Hep tasarlayıp üretmediği Microbus konseptinin de tasarımını bu şekilde yapmıştı. Tasarım olarak keskin hatlara sahip olduğu görülüyor.

I.D. Crozz , diğer konsept otomobiller gibi biraz garip. Tasarım ve konsept olarak kullanıcıyı bilgi ile beslemesi besleyecek, el hareketleri ile (akıllı telefonlardaki gibi) arayüzde dolaşımı sağlaması planlanan bir yapı düşünülmüş. Yani otomobilin sanrufunu açmak için elinizi yukarı kaldırıp geriye çekmek örneği verilebilir.

Otonom sürüş imkanı da olacak olan VW modeli, büyük jantları ve yanlardan geniş ebatları ile geleceğin otomobili temasını tamamlıyor.

Özellikle avrupadaki regülasyonlara bakıldığında, 2020 – 2025 yılında birçok avrupa ülkesinde artık benzinli otomobil satılması yasaklanacağı için, VW’de en büyük kalesini hem kar hemde kullanıcı bağımlılığı için terketmek istemiyor ve elektrikli motora yönelmiş durumda.

2020 yılında piyasaya sürülmesi beklenen elektrikli motorlu VW otomobilleri (I.D. Crozz buna dahil) VW’in yeni elektrikli motor kalesini tutacak araçlardan.

Yalnız Tesla gibi bir motor beklememek gerekli. Şuanki hedeflere göre saatte 180km hıza ulaşabilmesi ve 500km gitmesi hedefleniyor. Tesla’nın 250km hıza ulaşıp 350-500km arasında yol alabilmesi her ne kadar uzak bir hedef durmasa da, Tesla’nın yaklaşık 5-6 senelik elektrikli motor ve pil tecrübesi VW’in çok daha ilerisinde bayrak taşıyacağını gösteriyor.

Bu otomobiller ile birlikte, ülke çapında şarj istasyonları da kurması beklenen VW, bu konuda da Tesla’ya rakip olmak istiyor.

Tüm bu elektrikli motor ve sarj istasyonlarına 2 milyar dolarlık yatırım yapan VW, bu işi gayet ciddiye alıyor. 2 milyar dolarlık yatırımın içinde, 2025 yılına kadar üretilecek 30 elektrikli otomobil dahil. VW’in otomobil üretim bandının seri ve aynı motoru 4-5 farklı markada kullanıldığı düşünüldüğünde, 4 veya 5 adet üretmesi ve onu tüm markalara yayarak 30 modele çıkması muhtemel.