Efsane Modeller: Maserati Boomerang

Zamanında büyük şov yapmış, V8 motorlu Maserati Boomerang bugün bizimle.

791

Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlanan bu otomobil, zamanının konsept süper otomobilleri arasında büyük sükse yapmış bir araç. Guigiaro’yu lütfen hafife almayın, 99 yılında, yüzyılın otomobil tasarımcısı seçildi ve 2002 yılında otomobil ünlülerinin bulunduğu Automotive Hall of Fame listesine girdi.

Gelelim aracımız Boomerang’a.

Maserati Boomerang , Giugiaro gibi vizyoner birinin “gelecekteki otomobil” görüşü ile tasarlanmış. Araç 1971’de Turin otomobil fuarında görücüye sadece görüntü olarak çıkmış. Bir nevi maket.

Görülen ilgiden sonra, 1972 yılında Maserati bu aracı Maserati Bora üzerinden üretmeye karar vermiş.

Tasarım olarak benzeseler de, Maserati Boomerang ve Bora arasında keskin bir fark oluşmuş. Biri süper araç görüntüsü veren bir Maserati iken, diğeri keskin hatlarıyla daha geleceğe dönük duruyor.

Araç ilk olarak, 1974 yılında, Barcelona fuarında özel bir kişiye satılmış.

Boomerang, vizyoner tasarımıyla birçok otomobilin görsel esinlenme kaynağı olmuş. Bazıları kısmen benziyorken, bazıları ciddi bir benzerlik gösteriyor.

DMC De Lorean
DMC De Lorean
Lotus Esprit
Lotus Esprit
Audi Asso Di Picche
Audi Asso Di Picche
Lancia Delta
Lancia Delta

Maserati Boomerang , Bora üzerinde yapıldığı için, onun motoru ve şasisini kullanıyor. Aslında bugün alışık olduğumuz VW, Renault gibi markaların sadece tasarımı değiştirerek kullandığı şasi altyapısı gibi.

4.7 litrelik V8 motoru, 310 beygir üreten otomobil, 5 vitesli Bora altyapısı kullanıyordu.

Zamanının tasarımsal anlamda en büyük yeniliği ise, günümüzdeki mantığa yakın, ama farklı öğeler kullanılarak tasarlanmış. Tüm araçlardaki ekran, dashboard dediğimiz kısım bu araçta direksiyona yerleştirilmiş. Gelecek vizyonunda steampunk tasarımları bulunuyor muydu bilinmez fakat bu direksiyondan onu anlıyoruz.

Araç bu günlerde Bonham satışı dolasıyla dış basında revaçta olduğu içi sizinle paylaşmak istedik. Etiketi 3.3 milyon Euro olan otomobili almak isterseniz, detayları incelemenizde fayda var.

Bonham Satış Sayfası

 

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next