Mercedes’in otonom (sürücüsüz) otomobil deneyimi

Kimi okuyucularımızın bileceği gibi, Mercedes 1980-1990 yılları arasında, şu an revaçta olan Otonom , yani sürücüsüz otomobil üzerine birçok test yaptı. Yani Mercedes’in günümüzdeki otonom sürüş deneyimi ilk değil.

630

Tüm olayların başına, 1986 yılının Ekim ayına gidelim. Daimler-Benz tarafından bir proje başlatılıyor ve adı Eureka Prometheus.

İsim Yunan mitolojisinden geliyor, Eureka birçoğunuzun bildiği gibi “bulmak” veya “keşfetmek” anlamına gelen, okullarımızda suyun kaldırma kuvvetini öğrenirken Arşimed’in “Eureka” demesiyle öğrendiğimiz kelimedir. Prometheus ise geleceği görmek, tahmin edebilmek anlamına geliyor.

Proje başarılı olsun olmasın, bir gün sürücüsüz otomobillerin üretileceği düşünüldüğünde isim olarak gayet anlamlı ve başarılı bir seçim olmuş.

Prometheus projesi, günümüze kadar yapılmış en büyük otonom arge çalışmasıdır. Münih üniversitesi ile birlikte yapılan çalışma, günümüze göre harcanan paralar hesaplandığında, yaklaşık 750 milyon euroluk projedir.

Münih üniversitesinin desteğiyle, S class W140 üzerinde günümüzde bakınca çok saçma fakat zamanın şartlarında ise gayet delice denebilecek sistemle deneniyor. Araç sensörleri, ihtimal hesaplamaları ve o anki trafik akışı ve durumu hesaba katılıyor.

Gaz, fren gibi aksiyonlar anlık olarak bilgisayarın yaptığı hesaplamalar ile yapılıyor. Bu bahsettiğimiz bilgisayarlar, şuan cep telefonlarımızın içinde bulunan bilgisayarlar kadar. Fakat 1990 yılında bunları otomobillerde kullanmak, basit bir olay değil.

Bahsettiğimiz bilgisayar, 1980 yılında Mercedes Vario için “yarı sürücüsüz” şeklinde denenmiş. Buradan öğrenilen bilgiler ile, W140 için kullanılan bilgisayar iyileştirilmiş ve küçültülmüş.

Kendi kendine giden W140’ımıza gelecek olursak, Autobahn’da saatte yaklaşık 185km hıza kadar çıkmış. Bu esnada çok az veya hiç insan etkilemişime gerek duymadan, yaklaşık 1700km yol yapmış.

Tesla Model S için şuan bu detaylar çocuk oyuncağı olsa da, 1990 yılında bunları yapmak gerçekten büyük arge ve planlama gerektirdiği bir gerçek ve alkışı hakediyor.

Prometheus projesi 8 yıl sürmüş. Daha sonra sonlandırılmış olsa da, Mercedes kendi arge ekibinde (Münih üniversitesinden bağımsız olarak) bu proje ile ilgilenmeye devam ettiği söyleniyor.

2016 yılında yapılan açıklamalarda, W222 S Class’ın neredeyse kendi başına kullanılabilir hale geldiği söylenmişti. 2017’de çıkan E Class ise, belli koşullarda kendi kullanabilir şekilde piyasaya sürülmüş durumda. Günümüzün gelişmiş teknolojileri düşünülünce, Prometheus projesinden ne kadar faydalandıkları soru işareti.

 

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next