Model inceleme: Mercedes CLC Class

Model inceleme ana başlığı altında bugün, Mercedes CLC yani diğer adıyla C sportcoupe modelini ele alıyoruz.

1297

Ülkemizde birçok kişinin roadster, coupe veya cabrio araç kullandığına şahidiz, Fakat özel olarak coupe deneyimi için üretilen, baştan aşağı coupe’likten ölen Mercedes CLC, neden tercih edilmiyor?

1990’ların sonunda, herkesin bildiği üzere Mercedes Benz genelde ununu elemiş, eleğini asmış insanlardan oluşan, 45+ yaşa hitap eden bir otomobil markasıydı. Bunun sebebini tam olarak bilmesekte, Mercedes’in kalitesi ile gelen fiyatlandırmalarından olabileceğini düşünüyoruz.

Mercedes, bu dönemde, Kuzey Amerikada farkediyor ki, kullanıcı yaş ortalaması 52. Otomobillerin dayanıklılığını ve kalitesini göz önüne aldığımızda, bir kez Mercedes alan, ikinci bir Mercedes alamadan ölüyordu.

Bunu farkeden Mercedes-Benz, 2002 yılında gençlere ulaşmak için SportCoupe adını verdiği, C segmenti üzerine kurulmuş, daha agresif ve spor görünüme sahip bir araç üretti. Mercedes CLC öncelikle Amerika ve Asya pazarına giriş yapıldı. Fakat sokaklarımızda görüldüğü üzere, Türkiye’de bu araç tutmadı.

Bu aracın en önemli değişikliklerinden biri, deri koltukların artık standarttan çıkmasıydı. 10 farklı motor seçeneği sunulan SportCoupe 1.8 litrelik 4 silindir (C160) ile, 3.2 litrelik 6 silindir (C32 AMG) aralığında araçlar ile üretildi.

Kuzey Amerika’da (Amerika ve Kanada) yıllık 16.000 satış hedefleyen Mercedes-Benz, hiç ulaşamadığı bu rakam ile, 2005 yılında yarı satış rakamlarına güçlükle ulaşır hale geldi.

Satış pazarlamasında, “hatchback” ve “compact” tanımlamaları, Amerikada tutmayacağı düşünülerek, “sporting coupe” ismiyle satışa sunuldu.

Ne yazık ki, sportcoupe günümüzde Mercedes-Benz’in kalite düşüşünün simgesi oldu. W211 (E serisi) üretimi bittiğinde, artık W204, W205 gibi Mercedes otomobilleri, düşük kaliteden nasibini hem motor hemde iç materyal anlamında aldı.

Her ne kadar Mercedes’in üretim kalitesi BMW gibi diğer lüks otomobillere göre halen yüksek olsa da, eski Mercedesler kullanıldığında aradaki fark net bir şekilde anlaşılır hale geldi. Özellikle yukarıda belirttiğimiz “deri olmayan koltuk” ve beraberindeki ısıtma-soğutma tarzı, lüks kavramını tam anlamıyla yaşatan özellikler de S class dışında görülemez hale geldi.

 

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next