2017 model Volkswagen Arteon incelemesi

Volkswagen geçtiğimiz aylarda Volkswagen CC’nin üretimini tamamen durdurmuştu. Bu karar ile birlikte VW CC’nin yerine geçecek olan Arteon kısa bir beklemenin ardından duyurdu.

894

Yeni modelde CC isminin tamamen iptal olacağını belirten Volkswagen, yeni modelin isminin Arteon olacağını açıkladı. İsmin açılımı, “Art” (sanat), “eon” ise Volkswagen’in Çin pazarında sunulan Phideon’a benzer, niş modellerinde kullanmayı tercih ettiği bir kelime eki.

2017 Arteon modelinin ana hatları yine CC benzeri olacak. CC’deki gibi çerçevesiz camlar ve kısa bagaj kısmına sahip dört kapılı ana kasa yapısı aynı şekilde VW Arteon için de korunacak. Model olarak Passat’ın üzerinde konumlandırılacak olan otomobilin tasarımı, önceki yıl düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda Sport Coupe Concept GTE isimi ile meraklılara sunulmuştu. Fuar ardından çekilen casus fotoğraflar da konsept ile seri üretim yapılacak otomobilin çok fazla ortak noktası olduğunu doğruladı.

Arteon aslında daha çekici bir Passat olacak diyebiliriz. Arkaya doğru ilerledikçe alçalan tavan yapısı ile spor coupe tasarımına yaklaşan otomobilin CC modelinden en büyük farkı, tavanın arkasında bulunacak olan menteşeler ile 5 kapılı bir yapıya kavuşacak olması. Böylece Arteon , CC’nin dar bagaj kapağı sorununu aşmış olacak.

Yazımızdaki görsellerde Volkswagen Arteon içindeki bilgi sistemlerinde kullanılacak olan tasarım görüntüleri de bulunuyor. Aracın içinde VW Dijital Kokpit gösterge paneli ve bir dijital ekran mevcut. Ayrıca Arteon sahipleri, Volkswagen’in yeni jest kontrollü, 9.2 inç ekrana sahip Discover Pro bilgi ve eğlence sistemine de sahip olabilecekler.

Arteon , “uyarlanabilir seyir kontrolü sistemi” ile en güncel sürücü destek teknolojisini ve sürücünün yetersiz kalması anında otomobilin kontrolü devralacağı yeni nesil Acil Yardım sistemine de sahip. Bu yardım sistemi, sadece aracı durdurmuyor aynı zamanda seyir halinde yoldaki en yakın yan şeride de yönlendiriyor.

LED farları, sürücünün yolunu daha etkin şekilde aydınlatmak için dahili GPS kullanan “öngörülü ışın kontrolü” özelliği sunuyor. Böylece yoldaki bozukluklar tespit edilip yol şartlarına adapte edilmiş bir sürüş deneyimi sunabiliyor.

Volkswagen‘in MQB platformunun üzerine geliştirilen Arteon , TDI (dizel) ve TSI (benzinli) motor seçenekleri ile geliyor. İletilen bilgilere göre bu motorlar 148 ile 276 beygir arasında güçlerde olacaklar. Aracın üst seviye motorlarında ise iki motorda da Volkswagen’in 7 vitesli DSG çift debriyaj dişli kutusu kullanılmış.

Arteon , Passat’ın üzerinde konumlandırılacağı için daha pahalı bir model olacak elbette ve iç donanımı da daha kaliteli malzeme yapısı ile daha üst düzey görünecek.

2017 Mart ayındaki Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya lansmanı yapılan Arteon 2017 Haziran gibi satışa sunulacak. 2017 Arteon fiyatları belli olduğunda yazımızı güncelleyeceğiz.

Volkswagen Arteon Fotoğrafları

 

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next