GPS siz navigasyon sistemi nedir?

Günümüzde akıllı telefonlar, tabletler, navigasyon cihazları, GPS derken, otomobiller de teknolojiden nasibini alıyor. Peki GPS siz navigasyon sistemi nedir, nasıl çalışır?

485

Ama bunlar yokken, yani 1981 yılında Honda, Electro-Gyrocator isimli teknolojiyi kullanmış ve adını “IEEE Milestone” verdiği dünyanın ilk harita bazlı navigasyon sistemini üretmiş.

Kullandığı teknolojiler hava civa değil demek isterdik ama, içinde bolca helyum olduğu için bunu söylemek mümkün değil. Zamanının teknolojisi için gayet güzel, eldeki imkanları sonuna kadar kullanan bir sistem. Jiroskop ve aracın gittiği mil üzerinden hesaplama yapan bu cihaz, ülkemizde görülmüş veya kullanılmış bir teknoloji değil.

GPS siz navigasyon sistemin araçlara uygulanması, yaklaşık 2750$ civarında maliyet oluşturmuş. Günümüz rakamlarıyla yaklaşık 7000$ a tekabül ediyor.

Araç yol almaya başladığında, içerisindeki helyum gazı hareket ediyor ve gerekli noktalara basınç yaparak, haritanın yönüyle ilgili ayarlamalar yapıyor.

İçinde bulunan 16 bitlik bilgisayar, km verisini de kullanarak hareket yönünü ve gittiği mesafeyi içine kayıt altına alıyor. Bu hesaplamalar içerisinde bir tabloya yazılıyor ve bunlar daha sonra gezilmiş/görülmüş yerler olarak hafıza tutuyor. Daha sonra cihazın etrafında bulunan tuşlar ile bu gezilen alanları tekrar kontrol edip görebiliyorsunuz.

GPS siz navigasyon sistemi 2013 yılında Çevreci ve Güvenli teknolojiler ile ilgili öncü olmasından dolayı, ödüle layık görülmüş. Muhtemelen maliyetlerden dolayı hiçbir zaman genişleme imkanı bulamayan bir teknoloji, aslında otomobil ve haritacılık anlamında devrim anlamı taşıyor.

 

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next