Yenilere taş çıkartacak klasik Japon arabaları

Klasik Japon arabaları, yeni modellere göre çok daha güzel tasarımlara ve büyük motorlara sahip. Türkiye dışında halen aktif olarak küçük topluluklar olarak hayatlarını sürdüren, gerçekten bir hobiye dönüşmüş araba sevgisi bu durum.

1837

Seçtiğimiz modelleri inceledikten sonra, sizin de içinizde bir klasik Japon otomobili alma isteği alevlenecek muhtemelen. Umarız kısa zamanda japonlar kendilerine gelip, bu harika tasarımları geri getirmenin bir yolunu bulurlar.

Datsun 240z (1972)

Datsun (Nissan) tartışmasız en ikonik japon otomobillerinden biri. Yuvarlak, agresif ve kaslı hatlar, çamurluk üstü gösterişli çıkıntılar ve güçlü motorlarıyla her klasik Japon arabaları tutkunlarının hayallerini süsleyecek güzellikte bir araç.

Ne yazık ki bu harika araçların, 1986 yılında üretimi durduruldu. 2012 yılında tekrar üretime başlasa da, eski heybetinden çok uzak, küçük aile otomobilleri şeklinde devam ediyor.

İlginç bir detay; Datsun markasının logosu olan DAT, Den Kenjirō, Aoyama Rokurō ve Takeuchi Meitarō isimli firmanın üç ortağından alıyor.

Nissan Skyline 2000GT-R (2000)

Bir Nissan daha. Nissan Skyline, halen yollarda insanların aklını alan mükemmel bir hız makinası. Datsun gibi kimliğini kaybetmemiş olması her ne kadar harika olsa da, eski modelleri de bir o kadar güzel.

Köşeli ve yuvarlak çizgilere ek olarak öndeki agresif görünümlü farlar, düzgün bodykit kullanımı ile bir aracın görsel olarak ne kadar güzelleşebildiğinin kanıtı.

Toyota Corolla SR5 (1977)

Özellikle seçtiğimiz araçlardan biri. Günümüz Corolla’larının ne kadar sade ve daha basit kaldığının göstergesi. Her ne kadar özel düzenlemeleri olsa da, küçük kasası ve çıkıntılı çamurluk üstleriyle canavara dönüşebilecek bir araç.

Datsun 2000 (1967)

Japonların roadster araç yaptığını ilk kez bu araç ile gördüm. Harika hatları, küçük ama “ben zenginim” diyen kasası muazzam. Nissan yöneticilerinin derhal kendilerine çeki düzen vermeleri lazım.

Sonuç olarak, klasik Japon arabaları çok güzel tasarımları barındırıyor. Günümüzde bu güzel tasarımlardan uzak, daha az risk alınarak üretilmiş tasarımlar ne yazık ki diğer otomobil markalarından ayrılmamasına, böylelikle daha hesaplı markalara yönelilmesini sağlıyor. Belki motor ile ayrışamadıkları noktada, tasarımlarıyla öne çıkmayı denerler. (hepimizin dileği)

 

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next