Tesla elektrikli minibüs modeli ile geliyor.

Elektrikli otomobillere dünya çapında müthiş bir ilgi ve ivme kazandıran ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors bir minibüs projesi üzerinde çalışıyor.

1089

Yapı olarak Model X şasi yapısının üzerine inşa edilecek minibüs modeli için Tesla Motors, Volkswagen’in efsane minibüs modeli Volkswagen Bus’tan ilham alacak. Geçmişte hibrit bir kamyon projesi üzerinde çalıştıklarını söyleyen Elon Musk, bu defa elektrikli bir minibüs üretimi için çalıştıklarını Twitter hesabından duyurarak bu haberi birinci ağızdan doğrulamış oldu.

Bu yeni elektrikli minibüs modelinin tasarım olarak Volkswagen’in ikon olmuş efsane modeli Volkswagen Bus’tan esinleneceğini de yine üç hafta kadar önce attığı başka bir twit ile duyurmuştu.

Farklı Volkswagen Bus tasarımlarından esinlenerek oluşturulacak Tesla elektrikli minibüs modelinin aşağıdakine benzer bir tasarıma sahip olacağı tahmin ediliyor.tesla-minibus-konseptVolkswagen Bus’tan bahsetmişken Volkswagen de 2016 yılı başında elektrikli minibüs konseptini duyurmuştu. Budd-e diye isimlendirdiği bu konseptin çok fazla yenilikçi özellikler ile donatıldığını açıklamışlardı. 15 dakikada %80 oranında dolabilen bataryasının tam dolu batarya ile 600 km menzile sahip olduğu belirtilmişti.

Şimdilik Tesla’dan yeni proje için gelen detaylar bu kadar. Modelin teknik ve donanım verileri, binek mi yoksa ticari sınıfa yönelik mi olacağı henüz net değil. Fakat spor görünümlü binek otomobil modellerinin dışında farklı bir kasa üretimi de yapacak olması, hem elektrikli otomobillerin farklı segment modellerine de yayılması adına hem de Tesla tasarım çizgisinin diğer markaların minibüs modeli tasarımlarına kıyasla daha sıradışı olması nedeniyle yeni Tesla elektrikli minibüs modelinin de oldukça iddialı olacağını düşünüyoruz.

 

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next