Samsung da elektrikli otomobil üretimine başlayacak.

Güney Kore’nin teknoloji devi Samsung, Çin kökenli elektrikli otomobil üreticisi BYD'yi 450 milyon dolar bedel ile satın aldı.

719

Elektrikli otomobillerin tarihi çok fazla geçmişe dayanmıyor. İlk lanse edildiği dönemlerde fosil yakıtlı otomobiller ile arasındaki ciddi performans ve menzil farkları ile şarj handikapı nedeniyle pek fazla öne çıkmayı başaramamıştı elektrikli otomobiller. Ancak birkaç yıl önce elektrikli otomobil algısını değiştiren yenilikler ve teknolojisi ile piyasaya çıkan Tesla bu bakış açısını kısa sürede değiştirdi. Bu çıkış ile birlikte günümüzde elektrikli otomobil kullanımı hızla yaygınlaşmaya devam ediyor ve bu fırsatı gören büyük teknoloji şirketleri de bu alanda yatırım yapmaya başlıyorlar. Yakıt tasarrufu sağlayan ve aynı zamanda da çevre dostu olan elektrikli otomobiller fosil yakıt kullanan otomobillere nazaran maddi olarak oldukça avantajlı olduğu için birkaç yıl sonra tamamen hayatımıza gireceği düşünülüyor.

Elektrikli otomobiller için yedek parçalar üreten Samsung, otomobile üretimi yapmıyordu. Fakat Apple ve Google gibi dev rakiplerin elektrikli otomobil üretimine başlamasıyla birlikte Samsung da geleceğe yönelik bir başlangıç yaptı. Özellikle hibrit otomobil kategorisinde başarılı olan Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD, 450 milyon dolara Samsung tarafından satın alındı.

Elektrikli otomobil teknolojisine ilave olarak ileri teknolojiler konusunda da geliştirmeler yapan BYD artık Samsung çatısı altında hizmet veriyor olacak. Elektrikli otomobil pazarında güçlü bir oyuncu olan BYD’nin Samsung bünyesine katılmasıyla birkaç yıl içinde pazardaki en büyük şirketlerin Apple, Tesla, Google ve BYD (Samsung) olması öngörülüyor.

 

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next