İstanbul trafik kurallarına göre karşılaşmanız muhtemel 17 durum

Dünyanın sayılı trafik örneklerinden biri olan İstanbul'da herkesin gün içinde karşılaşabileceği İstanbul trafik durumlardan bazılarını listeledik.

782
 1. Makas atan tabakhaneciler genelde pavyon renkli panele sahip otomobillerinin içinden çektikleri gece videoları ile tanınırlar. Bazıları görevini başarıyla bitirirken, bazıları da babalara saplanıp kalırlar.

1istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

 1. Zevk sahibi XL kişiler de senin benim gibi insanlar olmasına rağmen sıkışık trafikte ağır ağır otomobil kullanmayı ayrı bir severler. Kalabalıktan dolayı gelen güven duygusu ile bir rahatlık basmaktadır herhalde. Bu sayede takip mesafesini hatırlayıp 20 km hızla giderken önündeki araç ile 80mt mesafe bırakırlar.

2istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

 1. Adalet sağladığını sanan “emniyet şeridi koçanı” polisleri her zaman görünmezler. O gün emniyetten gidip ceza yiyenlerin ertesi gün aynı emniyetten gidip ceza yemeyenlerden farkı yoktur. Adalet sağladıklarını düşünmeleri de bundandır. Muayyene günlerinde trafiğe çıkıp ilk gördükleri boş emniyet şeridini kapatırlar. Ay sonu itibariyle boş kalan ceza koçanlarını doldurup mesailerini yiyerek beslenirler.

3istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

 1. Trafiğin akışını rahatlattığını düşünen kukalı polisler de bir nevi periyodik adalet bekçileridir. Sabah gelip bir şerit aksın diye başka bir şeridi kukalar ile daralttıklarında araç sayısını azaltarak trafiği düzelttiklerini sanırlar. Gururlanarak araçlarının içinde çay içip cepten takılırlar. Oysa 100mt ilerde trafik yine birbirine girmiştir.

4istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

 1. Devlet büyüğü için saatlerce süren “saygı” duruşları da görev aşkı ile yanan trafik polislerinin her gün aynı yerde bu şekilde çalıştıklarını 6 saat sonra oradan 1saniyede geçecek olan devlet büyüğüne gösterme çabasından ibarettir. Bu fimde trafikteki vatandaşa da figüranlık yaptırırlar bir yandan. E tabi vatandaş da beğenmediği bu filme tepkisini gösterir.

5istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

 1. Okul/İş yeri servisleri, daha doğrusu servis sürücüleri saat ile çalışan dakik ve kalıplaşmış adamlardır. Her gün aynı saatte, aynı yerden, aynı kişileri alıp aynı yere götürdüklerinden saatin şaşması halinde sürüş şekilleri değişir. Geç kalmışsa sizi ezip geçer, vakti varsa sol şeritten 40km hızla gider. Bir yandan da aklında hafta sonu çekeceği düğün/nişan/kına servisinin ücreti vardır.

6istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

 1. Toplu taşıma araçlarının sayko-rahat sürücüleri yıllardır süregelen bir gelenektir aslında. Psikopat olmayan o araçları süremez. Aynı zamanda rahattırlar da, çünkü haksız olduğu durumlarda kendisine sövülürken boş şeride geçmeye çalışıyor olması gerekmektedir. Haklıysa da zaten ilk kural psikopat olmak devreye girer.

7istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

 1. Anayol hakkı üstünlüğüne sahip yüce taksiciler için bulundukları yol daima ana yoldur. Hatta sizin hemen yanınızdaki bulundukları şerit bile geçiş önceliği için üstün kılar onları. Araçları marshmallow’dan yapıldığı için korkuları yoktur. İstedikleri yerde durur/park ederler. Tek kibar oldukları an araçlarındaki yolcuya “sizi rahatsız etmezse sigara içebilir miyiz?” diye sordukları andır.

8istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

 1. Güzergahtaki arıza noktasını hiç kaçırmayanlar da bir klasiktir. Bazıları trafikte bizim görmediğimiz noktaları görür. Arıza noktalarını görebilmek, öncelikle bakımsız bir araba ve gamsız bir sürücü gerektirir. Sürekli aynı noktada bozulmasını sağlamak ayrı bir ustalık ister. Bazı noktaların müdavimi olmuş sürücüler vardır. Bu yerlerin Foursquare’de check-in noktası olarak kabul edilmesi için yasa tasarısı meclisten geçmiştir de haberimiz yoktur.

9istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

 1. Sürekli şerit değiştiren mobil sürücüler murphy kanunlarından habersiz oldukları için her şeridin belli bir sıra ile aktığını düşünüp sürekli akan şeridi yakalamaya çalışırlar ve yakalayamadıklarında da “biz geçtik ya, durur şimdi” derler. Bunlara yol veren diğer sürücüler de “deli herhalde” diye düşünerek şeritler arası dans edişini izlerler.

10istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

 1. Şerit çizgisini ortalayan yol savaşçıları en “kararlı” sürücülerdir. Çünkü onlar için bir taraf yoktur, her taraf vardır. Ellerinden gelse soldan sağa her şeritte aynı anda olmayı isterler. Bu istekli tavırlarıyla diğer sürücülere göz dağı verirler. Hızlı ve ani kararlarıyla ünlüdürler.

11istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

 1. Olmazsa olmaz Murphy kanunu; geçtiğiniz şeridin durup ayrıldığınız şeridin akması her trafikseverin başına en az bir defa gelen bir olaydır. Oysa tek sorun, senkronu tutturamamaktır. Şeritlerin durma ve akma algoritmasını çözdüğünüzde sürekli akan şeritte olarak evinize diğer sürücülerden ortalama 45 saniye daha erken ulaşabilirsiniz.

12istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

 1. Sahte çakarlı abilerin hayattaki tek aktivitesi budur. Diğer sürücüleri kandırdıklarını düşünerek heyecanı doruklarda yaşarlar. En temel felsefeleri geçtiği her otomobil sürücüsünün boşa bekleyen bir keriz olduğunu düşünmeleridir. Bu şekilde hayatta kalırlar ve kendilerini önemli hissederler. Bu güç, onların çakar teçhizatına yatırım yapıp kendilerini cumhurbaşkanı sanmalarına kadar giden bir sürecin başlamasına sebep olur.

13istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

 1. Hasta arayan ambulanslar genelde trafik kurallarına göre trafikteki en öncelikli geçiş hakkına sahip olduğunu çok iyi bilen ambulans sürücüleri tarafından kullanılır. Boş ambulansları için sirenlerini açarak hasta ararlar ki, aslında sadece işlerini zamanında paydos etmek için bunu yaptıklarını kimse anlamasın. Devletin en alt makamını versen, cumhurbaşkanı edasıyla kullanabilecek yetenektedir bunlar.

14istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

 1. Arka sokakları kaçırmamak için hızla evlerine intikal eden ekip otosu için gerçek cinayet mahaline zamanında yetişmek en son önceliktir. Çünkü adalet bekleyen babası değildir. Oysa onu evde bekleyen hiç izlenmemiş bir arka sokaklar bölümü vardır. “ne ediyon devrem” diye başlayan muhabbetleri emniyetten gittikleri için 10 dakika sürer.

15istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

 1. Karşı yöndeki trafiğin durumuna göre moral motivasyonun değişmesi de olmazsa olmazlardan biridir. Eğer karşı yöndeki trafik akıyor, sizin yönünüz tıkalıysa kahrolur ve ters istikamette gidiyor olmayı bile göze alırsınız. Tam tersi bir durum varsa da 140 km hızla giderken karşı yöndeki kader mahkumlarına hızlı bir şekilde acıyıp iç geçirerek gözden kaybolursunuz.

16istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

Bonus: Park etmesinden tanıyacağınız sürücü tipleri genelde kadınlardan oluşsa da elbette cinsiyet sınırlarını aşmaktadır zaman zaman. Bunların yüzünden üniversitelerde park edicilik bölümü, geleceğin meslekleri listesine de park edici eklenecek yakında.

17istanbul-trafiginde-karsilasacaginiz-ve-sinirlerinizi-hoplatacak-16-durum

Eminiz listeye eklenecek birçok durum vardır. Siz de karşılaştığınız durumları yazıya yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next