Otomobil üreticisi haline gelen Google ve Apple gibi teknoloji firmalarını zor bir yol bekliyor

Google ya da Apple gibi teknoloji devleri inovasyonun yeni cephesi olarak otomotiv endüstrisine bakıyor. Ne var ki sert gerçek yüzlerine çarpmaya başladı; otomobil üretmek ve satmak akıllı telefon üretimi ve pazarlamasından çok daha zor.

533

Sektörün tecrübelileri, eleştirmenler ve analistler otomotiv sektörünün teknoloji sektöründen çok farklı olduğu konusunda uyarıyor. Bu sektörde çok büyük maliyetler var, üretim için fabrikalara Ar-Ge yatırımları yapılması gerekiyor, satış ve servis sistemleri geliştirmek, satış sonrasında da otomobiller ve insanlarla ilgilenmek de önemli gereksinimlerden.

Geçen yıl 64 milyon otomobil çeşitli üretim hataları nedeniyle geri çağırıldı. Bu rakam 2004 yılındaki 30.8 milyon rakamının iki katıydı. General Motors hatalı başlatma tuşları için 5.3 milyon dolar ceza ödedi. Toyota ve Honda güvenlik zafiyetleri nedeniyle devasa cezalara maruz kaldı. Volkswagen ise patlak veren emisyon skandalı nedeniyle 7.3 milyar dolar harcayacak. Sektörün tecrübeli isimlerinden Bob Lutz “Silikon Vadisi’nin teknoloji devleri otomotiv sektöründeki firmalardan daha akıllı olduklarını, bu işi daya iyi yapacaklarını sanıyorlar” diyor.

Google ve Apple sektörün getireceği maliyetleri karşılayabilecek epeyce paraya sahip ve geleneksel otomobil üreticisine dönüşürlerse General Motors ya da Mercedes gibi onlar da yüksek maliyetlerle yüzyüze gelebilir. Öte yandan bu teknoloji firmaları gerçek otomobil üreticisine dönüşmeden, teknolojileri ile sektörde devrim yaratarak başarı sağlama şansına da sahipler.

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next