Volkswagen, hile yazılımının farklı versiyonlarını da geliştirmiş

Volkswagen'in “defeat device” adlı emisyon testlerinde hile yapan yazılımın farklı versiyonlarını da geliştirdiği, yazılımın sadece EA189 dizel motorda değil, yeni EA288 adlı motorda da kullanıldığı ortaya çıktı.

507

Diesel gate her geçen gün daha karmaşık hale geliyor. Yeni bir habere göre Volkswagen’in emisyon testi hilesi EA189 dizel motorla sınırlı kalmamış. Hile için kullanılan yazılımın farklı versiyonları geliştirilmiş ve yazılım başka motorlarda da kullanılmış.

Reuters ajansı ile görüşen kaynaklara göre, yasadışı yazılım dört farklı motor tipinde kullanılmış. Bu bilgiyi veren kaynaklardan biri Volkswagen’de müdür konumunda bir çalışan, diğeri ise skandal ile ilgili soruşturmayı yürüten ABD’li resmi yetkililerden birisi. Volkswagen “defeat device” adlı yazılımı ilk olarak 2008 yılında EA189 dizel motorda kullanmış, ardından 1.6 litre ve 2.0 litre EA288 motorlarda da devreye sokmuş.

Reuters’e konuşan resmi yetkili konuyla ilgili “Volkswagen her yeni motor için yazılımın yeni bir versiyonunu geliştirmiş” diyor.

Dizel motorlarla ilgili ABD’li bir uzmana göre, yazılım Volkswagen motorlarındaki emisyon kontrol sistemini değiştirdiğinde de yeniden düzenlenmiş olmalı. Bu bilgi Volkswagen Amerika CEO’su Michael Horn tarafından da doğrulandı. Horn, Avrupa’daki otomobillerde bulunan “defeat device” ile ABD’de bulunanların farklı versiyonlar olduğunu belirtiyor.

Eğer bu bilgiler doğruysa, bu pek çok çalışanın durumdan haberdar olduğu anlamına geliyor. Yazılımın yeni versiyonlarının geliştirilmesi için çok sayıda yazılım teknisyeni düzenli finansman almış olmalı, bu teknisyenlerin yazılımın ne için kullanıldığını bildikleri açık.

Olaya kaç kişinin karıştığının tespit edilmesi önemli çünkü bu sayı firmaya kesilecek potansiyel cezaların miktarını ve firmanın yönetim katındaki değişiklikleri belirleyebilir. Volkswagen bazı resmi yetkililer ve analistler tarafından dünya çapında 11 milyon otomobili etkileyen bu skandalla ilgili çok az sayıda kişiyi sorumlu gösterdiği için eleştirildi.

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next