Tesla Model S yazılım ve donanım güncellemesi ile tek tuşla otomatik paralel park ve şerit değiştirme

Tesla'nın yarı otonom Autopilot güncellemeleri uygulamaya geçti. Geçen yılın Ekim ayından sonra üretilen Model S araçlar artık otomatik paralel park, dönüş sinyaline basarak şerit değişikliği ve trafiği algılayabilen seyir kontrolü özelliklerine sahip.

700

Model S’in yazılımının 7.0 versiyonu yeni uygulamalar ve güncellenmiş arayüz ile birlikte gelecek, sürücünün otomobilin özelliklerini daha verimli kullanabilmesini sağlayacak. Güncellemeler Eylül ayı sonlarında Model S’e eklenen yeni donanım ile faaliyete geçiyor. Yeni donanımlar arasında ileriyi tarayan radar, ileri görüş kamerası, otomobilin etrafındaki 4.8 metre alanı her yönde ve her hızda algılayabilen 12 uzun menzilli ultrasonik sensör ve dijital kontrollü elektrikli fren sistemi yer alıyor. Bu sensörler sayesinde Tesla firmanın imzası haline gelen güncellemeler ile yeni yarı otonom özellikler çıkartabiliyor.

Sayılan bu özelliklere ek olarak, 7.0 versiyonunda aynı zamanda şeritten ayrılmadan kısa süreli otonom sürüş (sürücünün elleri direksiyonda olmadan), ön ve yan kısımlarda çarpışma önleyici sistem, otomobillin yoldan çıkmasını önleyici sistem ve otopark yeri tarayıcısı bulunuyor.

Yeni güncelleme ile birlikte Tesla sürücülerin hala otomobilin kontrolüne sahip olduğunu ve daha yıllarca bunun böyle devam edeceğini ancak yarı otonom özelliklerin otomobile güvenlik, rahatlık ve keyif sunduğunu vurguluyor. Bir basın konferansında Elon Musk yarı otonom özelliklerin beta aşamasında olduğunu ve dikkatli kullanılmaları gerektiğini belirtti.

Firma bunun şu anda tek tam entegre olmuş kamera, ultrason, GPS ve radar kombinasyonu olduğunu ancak Google’ın otonom arabası gibi ışıklı radar kullanmadığını ifade ediyor. Tesla aynı zamanda Model S filolarının kendi aralarında gerçek zamanlı data paylaşabildiklerini ve böylece sistemi geliştirdiklerini duyurdu.

Autopilot özelliğinden faydalanmak için son 1 yıl içinde üretilmiş bir Tesla sahibi olmak gerekiyor, bundan sonraki tüm güncellemeler ise bu otomobillerde otomatik olarak yer alacak.

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next