Google insansız otomobillerini trafiğe açık alanlarda kullanmaya başladı

Google'ın kendi kendini sürebilen insansız araçlarının son modelleri firmanın merkezinin bulunduğu Silikon Vadisi'nin caddelerinde görülebiliyor. Geleceğin teknolojisini yansıtan bu otomobiller heyecen yaratıyor.

463

İki koltuklu yeni nesil insansız araçların yola çıkmasına ilk kez izin verildi. Google araçlarının yeni neslini geçen yıl çıkarttı. Yola çıkma izni alana kadar araçlar San Francisco’ya 120 km uzaklıktaki eski bir hava üssünde test ediliyordu.

Google kendi küçük prototiplerinden önce robotik sürüş teknolojisini test için Lexus ve Toyota Prius araçlara adapte ediyordu. Yeni modellerde direksiyon kolu ve fren pedalına gerek bulunmuyor ancak trafiğe açık yollara çıkartılacak araçlara güvenlik açısından yine de bu donanımlar yerleştirilecek. Acil durumlarda müdahale için araçlarda bir insan da bulunacak.

Google 25 prototip üretti ve bunların 25’i de Kaliforniya eyalet yetkililerinden trafiğe çıkma izni aldı. Eğer herşey yolunda giderse Google direksiyon, gaz pedalı ve acil durum sürücülerini de araçlardan kaldırmak için yasal izin alabilmeyi umuyor.

Google’ın insansız araçlarının ilk modelleri 13 ufak kazaya karıştı. Kazaların 12’sinde hata karşı taraftaydı, yalnızca bir kazada hatanın firmanın sürücüsünde olduğu belirtildi.

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next