Ford otonom teknolojiler geliştirmeye devam ediyor

Ford, çarpışma önleme sistemi ve yaya tespit sistemi gibi modern otonom teknolojiler ile otomobilleri daha güvenli ve daha akıllı hale getiriyor. Firma bu teknolojiler için dünyaca ünlü üniversiteler ile de işbirliği yapıyor.

542

Ford’un Avrupa’da sunduğu bazı otonom sürüş özellikleri gelecek yıl Amerika Birleşik Devletleri’ne de gelecek. Ford çarpışma önleme sistemi ve yaya tespit teknolojilerini Avrupa’daki Mondeo sedan modellerinde zaten bulunduruyor. Bu sistemler sürücüsüz teknolojilerin üç aşamasından ikincisi sayılıyor. 2019 yılına kadar Ford’un otonom teknolojilerinin tamamının ABD’de de bulunması bekleniyor. Ford bir yıldan fazladır sürücüsüz bir Fusion modelini test ediyor.

Fusion, Taurus, F-150, Edge ve Explorer modelleri Ford’un otonom teknolojilerine en çok yer verdiği modeller. Aktif park asistanı, şeritten ayrılma uyarısı ve kör nokta izleme sistemi en gelişmiş otonom teknolojilerden bazıları.

Ford yetkilileri geçen yıl yaptıkları bir açıklamada Massachusetts Teknoloji Enstitüsü MIT ve Stanford Üniversitesi ile işbirliği içerisinde sürücüsüz otomobiller için algoritmalar geliştirdiklerini açıklamışlardı. Bu çalışmalar Ford’un önümüzdeki on yılda piyasaya sürmeyi planladığı otonom sürüş teknolojilerini içeren “Blueprint for Mobility” projesinin bir parçası.

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next