Mercedes, BMW’den önce bir spor coupe üretebileceğini açıkladı: Mercedes-Benz GLE

Mercedes-Benz, sportif aktivitelere özel coupe olarak Mercedes-Benz GLE model üreteceğini duyurdu ancak BMW X6 modeli ile bu alanda çoktan ilk olmuştu. Mercedes'in 2000'lerde BMW kadar cesur davranmaması firmaya epey zaman kaybettirdi.

1769

Mercedes, BMW’den önce bir sportif aktivitelere özel coupe üretebileceğini duyurdu. Bu açıklamada Mercedes’in atladığı nokta ise BMW X6 modelinin sportif aktivitelere özel coupe (SAC) ünvanını alabilecek ilk otomobili olduğu. Otomobil bu ünvanı yalnızca görünüşü dolayısıyla değil iç kabindeki oturma düzeni ile de alıyor.

Mercedes-Benz-GLE_Coupe-2015-Photo-01-1280

Mercedes-Benz SUV ve Spor Arabalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Wolf Dieter Kurz 2000’lerin başlarında da böyle bir model üretmeyi düşündüklerini ancak o zamanlar bunun yerine A Class portfolyolarını genişletmeye karar verdiklerini belirtiyor. Aslında Mercedes o dönemde bir Coupe SUV ile çıksa özellikle satış açısından büyük başarı yakalayabilirdi. 2000’lerde firma oldukça muhafazakar modeller üretiyordu ve yeni segmentler yaratmakta BMW kadar cesur değildi.

Mercedes-Benz-GLE_Coupe-2015-Photo-04-1280

Ayrıca BMW’nin X4 modeli de sektörde bir ilkti, GLC Coupe kısa süre sonra onu takip etti. 4 kapılı lüks coupe sınıfına bakacak olursak burada da Mercedes’in ilkleri başardığını görüyoruz. CLS, BMW ve Audi‘nin 6 Series GC ve A7 Sportback’i çıkartmasına yol açtı.

2016-Mercedes-GLE_Image-i04-1280

X6 – GLE Coupe rekabetine bakacak olursak, aslında henüz böyle bir rekabet yok. X6 sekiz yıl önce yola çıktı ve bize göre Mercedes-Benz GLE aslında bu alanda ilk olma şansını kaybetti.

Mercedes-Benz GLE Fotoğrafları

 

[]
1 Step 1
Yeniliklerden haberdar olmak için mail adresinizi bırakın.
Previous
Next